Genel

Atatürk Üniversitesi AÖF Yönetmelik Değişikliği

Sınavlar Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Bu yönetmelik hükümlerinin 14 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında ‘’ Sınavlar, Yönetim Kurulu kararına bağlı olarak yüz yüze ya da çevrimiçi ortamda yazılı, sözlü veya uygulamalı olarak yapılabilir.’’ şeklindeydi. Kısaca Atatürk Üniversitesi AÖF vize (ara sınav) internet üzerinden yarıyıl sonu final ve bütünleme sınavları ise yüz yüze yapılmaktaydı. 27 Haziran 2016 tarihli resmi gazete ile Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 14 üncü maddesinin üçüncü fıkrası Sınavlar, gözetim altında olmak üzere yazılı veya uygulamalı olarak yapılır. Olarak değiştirildi. Yani Atatürk Üniversitesi AÖF  sınavları bu tarihten itibaren tüm sınavlar vize ve finaller artık yüz yüze yapılacak.

Ayrıca Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 18’nci maddesinde yapılan değişiklik ile  Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde dört yanlış cevap bir doğru cevabı götürür. Hükmü getirildi. Şu ana kadar Atatürk Üniversitesi AÖF ’nin yaptığı vize, final ve bütünleme sınavlarında öğrencilerin sorulara verdiği doğru cevaplar dikkate alınırken artık sınavlarda 4 yanlış cevap bir doğru cevabı götürecek.

Yönetmeliğin 19’ncu maddesinde yapılan değişiklik ile ATA AÖF vize ara sınavları artık online yapılmayacağından ders başarı notuna ara sınav vize puanının katkısı %30, yarıyıl sonu final ve bütünleme sınav puanının katkısı %70 olarak hesaplanacak. Bütünleme sınavları yapılmaya devam edecek. Sadece eskiden olduğu gibi uygulamalı derslerde bütünleme yapılmayacak.

Sonuç olarak yapılan değişiklik ile;

  • Vize, final ve bütünleme sınavlarında artık 4 yanlış 1 doğru cevabı götürecek.
  • Vize ara sınavlar internetten değil artık yüzyüze yapılacak
  • Başarı notu hesaplamasında artık vize ara sınavın %30’u, yarı yıl sonu final ve bütünleme sınavlarının ise %70’i dikkate alınacak
  • Uygulamalı dersler hariç bütünleme sınavları yapılmya devam edecek.

Yönetmelik Tam >>> Tıkla

Atatürk Üniversitesi AÖF Yönetmelik Değişikliği >>> Tıkla

Yorum Yapın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi herhangi bir resmi kurumu temsil etmez. Sitedeki veriler bilgi verme amaçlıdır. Lütfen sorularınız için bizimle iletişime geçiniz

Copyright © 2016 Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgi Platformu

To Top