Genel

Atatürk Üniversitesi AÖF Ders Geçme Sistemi

Herkese Merhaba, Bu yazımıza Atatürk Üniversitesi AÖF Ders Geçme Sistemi hakkında biraz bilgi vereceğim. Bildiğiniz üzere Atatürk Üniversitesi AÖF’da Çan Eğrisi denilen bir sistem var! Peki nedir bu sistem, dersler nasıl geçiliyor, ders geçme notu kaç, başarılı olmak için ne yapmalıyım?

Çok fazla detaya inmeden herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatayım.

Bu sistemde mezun olmanız için önemli olan ortalamanız! Buna kısaca AGNO (Ağırlıklı genel not ortalaması) deniliyor. Kayıtlı olduğu programında verilen tüm dersleri alıp, ve dersleri başarıyla tamamlayan, FF notu olmayan, AGNO’su en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciye, kayıtlı olduğu programın ait diploma verilir.

Dönem not ortalaması 3,00 ile 3,49 arasında olan öğrenciler onur öğrencisi, 3,50 ile 4,00 arasında olan öğrenciler yüksek onur öğrencisi sayılırlar. Ancak FF notu olan veya disiplin cezası alan öğrenciler belirtilen not ortalamalarını sağlasalar bile onur öğrencisi veya yüksek onur öğrencisi sayılmazlar.

Her ders için sınava giren öğrencilerin aldıkları puanların hesaplanması ile bir harf notu belirlenir! Mesela sistem vize/final ve bütünleme ile hasapladığı bir dersten 30-35 arası alanlara CC, 36-45 arasında alanlara CB, 45-65 arasında alanlara BB……………. 75-100 arasında olanlara AA tanımlayabilir. Bu tanımlama sonucunda 30’un altında alanlar o dersi bir daha almak zorundadır. Yani FF alır.

Tam tersi başarı oranı yüksek olduğunda atıyorum CC almak için daha yüksek nota ihtiyaç olacaktır. Bu tamamen başarı oranı ve aldığınız puanın sistemdeki HARF NOTU karşılığı ile ilgilidir.

Kısacası bir dersten geçmek için o derse ait başarı oranları, harf notu karşılığı ve aldığınız not önemlidir. Bu nedenle 35 aldınız diye CC ile geçmeniz söz konusu değildir. Eğer sistem CC için 45-65 arası olanlar CC deyise o zaman o aralıkta notu aldığınızda geçersiniz. Yoksa kalırsınız.

 • Blok uygulama dersleri hariç, diğer derslerde ara sınavların yüz yüze yapılması halinde ders başarı notuna ara sınav puanının katkısı %30, yarıyıl/yılsonu/bütünleme sınav puanının katkısı %70’tir.
 • Ara sınavların çevrimiçi (online) olarak yapılması halinde ders başarı notuna ara sınav puanının katkısı %20, yarıyıl/yılsonu/bütünleme sınav puanının katkısı %80’dir.

Örneğin: Ara sınavı online yapan bir kişi X dersinden

 • Vizede 100 aldığında 100 x (20/100)=20
 • Finalde  30 aldığında 30 x (80/100)=24

20+24= 44 oluyor. Eğer sistem 40-50 arasındakiler CC dediyse geçiosunuz. Yok eğer CC için 45-50 dediyse kalıyorsunuz. O derse ait başarı düzeyi ne kadar düşükse yani not alanlar ne kadar düşükse geçme notu o kadar düşer. Yada başarı oranı ne kadar yüksekse geçmek o kadar zorlaşır. Bir çeşit bireysel çalışmaya yönlendiren bir sistemdir.

Alınan her notun karşığı olan HARF NOTU’nun karşısında Ağırlık katsayısı ile oluşan bir hesaplanmayla ortalama belirlenir.

ders-geçme-aöf

Yukarıdaki Tablonun Anlamı (Aldığınız puanın karşılığı o derse giren öğrencilerin aldıkları puanların hesaplanması ile bir HARF NOTU karşılığı verilir.) FF alınan ders için bütünleme sınavına girilebilir. Yani bir şans daha verilir diyebilirim.

Örnek:

ders-geçme-atatürk-aöf

2 Yorum

2 Comments

 1. yasin

  28 Haziran 2016 at 17:01

  büte gireceğimiz dersin vize puanı en son girdiğimiz vize puanıyla hesaplanıyor değilmi?

 2. Adil Güngör

  5 Ağustos 2016 at 11:45

  kaldığımız bir ders için bütünleme notu ayrı mı değerlendiriliyor yoksa final ve vizeler de hesaba katılıyor mu?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi herhangi bir resmi kurumu temsil etmez. Sitedeki veriler bilgi verme amaçlıdır. Lütfen sorularınız için bizimle iletişime geçiniz

Copyright © 2016 Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgi Platformu

To Top