Genel

Atatürk AÖF Ara Sınav (Vize) Sonuç Bildirgesi


Atatürk AÖF bu senede herkesi “bir kez daha şaşırtarak” sınavları oldukça kısa bir sürede açıkladı. Geçen senede böyle bir durum yaşanmıştı. Ancak bu sene sınavı iptal olan öğrenciler düşünüldüğünde sınavın en az 2 hafta sonra açıklanacağı düşünülüyordu ki beklenenin ötesinde bir hızda sınavlar açıklandı.

Hepimizin de tecrübe ettiği üzere sınavlar çok zor veya çok kolay değildi. Ortalama çalışan bir öğrenci ara sınavdan iyi not alabildiğini paylaşımlardan gözlemleyebiliyoruz.

Özellikle geçmiş yıllardan çıkan sorular ile ünite arkasında ki çıkmış soruları çözenler bazı derslerden iyi not aldığını söylemeliyim. Sınavdan çıkan soruların tamamı geçmiş yıllardan çıkacak diye bir algı oluşmasın. Sorular soru havuzlarından çekiliyor. Sistem tarafından otomatik çekilen sorular veya belirlenen sorular içerisinde önceki yıllardan çıkan soruların gelmesi oldukça olası bir durum. Bir sorunun 5 puan olduğunu düşündüğümüzde geçmiş döneme ait birkaç sorunun sorulması veya ünite arkasında ki benzer soruların gelmesi iyi bir puana bir adım daha yaklaştıracaktır.

Önceki yıllara ait çıkan sorular ile ünite arkası sorularını çözmeniz çıkacak soru tiplerini kavramanızda her zaman büyük bir avantaj sağlıyor.

Bu sınavdan 0 (sıfır) puan alanlar bile kesinlikle üzülmesin! Çünkü bu sınavın sadece %30’u alınıyor. Özellikle düşük not alanlar için finalin %70’i alındığını düşündüğümüzde hiçbir şey için geç olmadığını hatırlatmakta fayda var. Burada şunu rahatlıkla söyleyebilirim özellikle 35-40 ve üzerinde not alan arkadaşlar final sınavına biraz daha rahat girecekler. Ancak 0-35 arası not alan öğrencilerin final sınavına biraz sıkı çalışması gerektiğini düşünüyorum.

Final sınavı 20-21 Ocak 2018 tarihinde yapılacak. Bu zamana kadar önümüzde yaklaşık bir aydan fazla bir süre bulunuyor. Bu süre zarfında bence özellikle başarısız olduğunuz veya düşük not aldığınız derslere odaklanarak acele etmeden ünite ünite çalışarak, bulabildiğiniz özetleri inceleyerek final sınavına daha rahat bir şekilde girebilirsiniz.

Arkadaşlar kimse çalışmadan bir sınavı geçemez.

Yüksek not alan arkadaşların çoğu gecesini-gündüzüne katan kişiler. Emek sarfedilmeden sadece sınavdan iki gün önce çalışıp sınavlardan geçmeyi düşünmek abesle iştigal etmekten başka bir şey değil.

Buradaki temel mantık çalışma tekniğidir. Kendinize uygun bir çalışma programı ve çalışma tekniği ile çok yüksek notlar alabilirsiniz. Buradaki kasıt çok çalışmak değildir. Şahsen uyguladığım yöntem basit bir şekilde şöyle!

1- Bir derse ait ünitenin özellikle kapsamına bakın. Kapsamını anlamaya çalışın. Bu en fazla 5 dakikanızı alacaktır. Üniteyi bir kez okuyun ve önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin veya renkli kalemle üstünü çizin. Mümkün olduğunca NOT ALIN! Ünite tam anlamadıysanız bir-kaç kez tekrar okuyun.

2- Üniteyi çalıştıysanız ünite arkasında ki soruları KESİNLİKLE ÇÖZÜN! Çözdüğünüz sorulardan doğru olsun veya olmasın kesinlikle tekrar soru ilgili yeri inceleyin. PEKİŞTİRME öğrenmenizi daha kolay hale getirecektir.

3- Bir seferde birden fazla dersi çalışmayın! Kendinize bir program belirleyin. Şu gün şu saatlerde şu dersler çalışılacak gibi. Bir günde tüm dersleri çalışmayın. Mümkünse günlük en fazla 2 derse çalışmaya çalışın.

4- Üniteler bittiğinde ve derslerle ilgili çalışmanızı tamamladığınızda! artık önceki yıllarda çıkmış sorulara, örnek sorulara ve sosyal medyadan (facebook, whatsapp) elde ettiğiniz sorulara bakabilirsiniz.

5- Sınavdan bir önceki gün kendinizi strese sokarak tüm dersleri çalışmanın hiçbir mantığı yok. Yukarıda bahsettiğim çalışmayı günde tam 1-2 saatinizi ayırırsanız emin olun sınavdan 100 alırsınız.

Soru ezberlerme, konuları ezberleme bir çalışma yöntemi değildir. Yarım yamalak öğrendiğiniz bir bilgi yanlış şıkları seçmenize neden olacaktır.

Selametle.

Yorum Yapın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi herhangi bir resmi kurumu temsil etmez. Sitedeki veriler bilgi verme amaçlıdır. Lütfen sorularınız için bizimle iletişime geçiniz

Copyright © 2016 Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgi Platformu

To Top