Genel

Atatürk AÖF Ara Sınav (Vize) Hakkında Bilmeniz Gerekenler!


Herkese Merhaba. Bildiğiniz üzere 02 Aralık 2017 Cumartesi ve 03 Aralık 2017 Pazar günü Ara Sınav (Vize) yapılacaktır. Ara Sınavlar, öğrenci yoğunluğuna göre belirlenen il sınav merkezlerinde yüz yüze gerçekleştirilmektedir. Bu sınav, dönem sonu not ortalamasını %30 oranında etkilemektedir.

1- Ara Sınav (Vize) sorumlu olduğunuz üniteler 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. Ünitelerdir. Çıkacak sorular bu ünitelerden sorulacaktır.

2- Sınav Giriş Belgeleri önümüzde ki günlerde Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden yayınlanacaktır. Sınav Giriş Belgesini Renkli veya Siyah-Beyaz çıktı almanız önemli değil. Sınav Giriş Belgesi üzerinde sınava gireceğiniz adres ve dersler ilgili bilgiler ile  sınav saati bilgisi yer almaktadır.

3- Sınavlara girebilmeniz için Sınav Giriş Belgesi ile Fotoğraflı ve Onaylı Kimlik Belgesini (Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi, Pasaport veya bunlara eşdeğer kimlik belgesi) yanınızda bulundurmanız yeterlidir. Öğrenci kimlik kartına ihtiyaç duyulmamaktadır.

4- Sınavlara daha önce çıkmış sorular, ünite arkalarında ki deneme sorularına çalışmanız sınav sorularını çözmede katkı sağlayacaktır. Ayrıca her üniteden ortalama düzeyde soru sorulmaktadır. Her ders için toplam 20 soru çıktığını düşündüğümüzde her üniteden ortalama 2-3 soru çıkmaktadır. Bu nedenle her üniteye çalışmanız sizin için daha iyi olacaktır.

5- Sınav yerinin lokasyonunu bilmeyenler mümkün olduğunca Google Map, Yandex gibi uygulamaları kullanarak veya farklı yollardan sınav yerini öğrenmeleri sınav yerine geç kalmamalarını sağlayacaktır. Ayrıca mümkün olduğunca hava durumuna göre giyinerek sınav yerine erken gidin. 

6- Her bir ders için sınav süresi 30 dakika olarak belirlenmiştir.

7- Cevap kağıdına kitapçık türünü işaretlemeyen öğrencilerin sınavı geçersiz sayıldığından buna dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

8- Sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde dört yanlış cevap bir doğru cevabı götürmektedir. Bu nedenle emin olmadığınız soruların cevabını işaretlememenizde fayda var.

9- Sınav sonuçlarına itiraz, Dekanlığa yazılı olarak sınav sonuçlarının ilanını izleyen üç iş günü içerisinde yapılır. İtirazlar, Dekanlıkça incelenip sonuçlandırılır ve ilgili öğrenciye bildirilir. Sınav sonuçlarında maddi hataların düzeltilmesi dışında herhangi bir değişiklik yapılmaz ve cevap kâğıdı öğrenciye verilmez.

10- Sınavlar 100 puan üzerinden değerlendirilir.

11- Sınav sırasında basit fonksiyonlu hesap makinesi kullanılabilir. Ancak üzerinde program yapılmasına, saklanmasına ve çalıştırılmasına izin veren hesap makineleri ile databank vb.özel cihazlar kullanılamaz. Hesap makinesinin sınav sırasında ödünç alınması, verilmesi ve değiştirilmesi yasaktır.

12- Öğrenciler sınava gelirken telsiz, cep telefonu, çağrı cihazı, taşınabilir bilgisayar vb. iletişim araçları ile görüntü kaydetmeye yarayan fotoğraf makinesi, kamera vb. araçları getirmemeleri konusunda Sınav Giriş Belge­lerinde uyarılmışlardır. Bu cihazları sınav salonunda yanlarında bulunduran öğrencilerin, cihazları kapalı olsa bile sınavı geçersiz sayılır. Bazı okullarda genellikle girişlerde telefon vs. için ücretli veya ücretsiz olarak emanetçiler bulunabiliyor. 

13- Önceki sınav dönemlerinde öğrenciler sınavlarını tamamlasalar bile ilk 30 dakika ve son 10 dakikada salondan çıkmalarına izin verilmemekteydi. Yine bu sınavlarda da aynı kuralın geçerli olacağını düşünüyoruz.

14- Herkese başarılar. Umarım sınavınız güzel geçer. Selametle.

Yorum Yapın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi herhangi bir resmi kurumu temsil etmez. Sitedeki veriler bilgi verme amaçlıdır. Lütfen sorularınız için bizimle iletişime geçiniz

Copyright © 2016 Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgi Platformu

To Top