Genel

Atatürk AÖF AGNO Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda kısaca Atatürk AÖF Sisteminde nasıl AGNO hesaplandığını anlatmaya çalışacağım. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta Lisans, Önlisans ve Lisans Tamamlama için Vize ve Final notları için alınan yüzdelikler farklıdır. Bunun dışında hesaplama yöntemi aynıdır!

  • Ara sınavların çevrimiçi (online) olarak yapılması halinde Vize %20, Final %80’dir.
  • Ara sınavların yüz yüze yapılması halinde Vize %30, Final %70’dir.

Not hesaplamada öğrencilerin tamamının Vizeden aldığı notun %’liği ile Final’den aldığı notun %’liği toplanır! Ortaya çıkan not sonucunda her derse kendi içerisinde hesaplanarak bir harf notu belirlenir! Örneğin Acil durum ve Afet Yönetimi Dersi için bu derse giren tüm öğrencilerin sınav ortalamalarına (Vize/Final toplamı %’liğine) göre şöyle bir sonuç çıktığını varsayalım;

  • 0-48= FF
  • 48-60= CC
  • 61-65=CB
  • 66-70=BB
  • 71-80=BA
  • 81-100= AA gibi

İşte öğrencinin her dersten aldığı notun bu şekilde bir harf notu karşılığı olur ve bu harf notlarının karşılığı ise sabittir yani değişmez.

Harf Notu Ağırlık Katsayısı

AA 4,00
BA 3,50
BB 3,00
CB 2,50
CC 2,00
FF 0,00
G Geçer
Z Devamsız

Mesela; Bir öğrenci Çalışma İlişkileri ve Etik Dersinde Vize’den 100 Final’den 35 alsın! Sistem bu derse giren tüm öğrencilerin hesaplaması sonucunda öğrencinin Vize ve Final yüzdeliği toplanarak elde edilen sayının karşılığını CC olarak belirlemiş. Yani demişki senin Vizenin %80’i ile Final’in %20’sini topladığımda 41 oluyor. Ve sistem olarak hesaplama sonucunda 40-50 arasında notu olanlar CC oluyor.

Bu alınan CC’nin sayısal karlşığı (Yukarıdaki Harf Notu Ağırlık Katsayısı) 2 oluyor. 2 ile o derse ait kredi sayısını çarpıyor.Çalışma İlişkileri ve Etik Dersinin kredisi 3! Tüm dersleri bu şekilde hesapladıktan sonra topluyor. Çıkan sonucu alınan tüm derslerin kredi toplamına bölünüyor ve ortalama bulunuyor :))

Umarım anlatabilmişimdir.

atatürk aöf not hesaplama

Yorum Yapın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi herhangi bir resmi kurumu temsil etmez. Sitedeki veriler bilgi verme amaçlıdır. Lütfen sorularınız için bizimle iletişime geçiniz

Copyright © 2016 Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgi Platformu

To Top