Genel

Atatatürk AÖF Sınav Sistemi

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yürütülmekte olan Programlarda yer alan derslere ait sınavlar; belirtilen sınav merkezlerinde, hafta sonları ve yüz yüze oturumlar şeklinde yapılmaktadır.

Sınav Sistemi

Açıköğretim Fakültesinde bir eğitim-öğretim yılı içerisinde her dönem için birer adet ara, yarıyıl sonu, bütünleme ve tek sınavları yapılmaktadır. Tüm sınavlar sınav merkezlerinde gözetim altında merkezi sınavlarla yüz yüze gerçekleştirilmektedir.

Ara Sınavlar

Açıköğretim Fakültesinde ara sınavlar, öğrenci yoğunluğuna göre belirlenen il sınav merkezlerinde yüz yüze gerçekleştirilmektedir.  Bu sınav, dönem sonu not ortalamasını %30 oranında etkilemektedir.

Yarıyıl Sonu Sınavı

Açıköğretim Fakültesinde yarıyıl sonu sınavları, öğrenci yoğunluğuna göre belirlenen il sınav merkezlerinde yüz yüze gerçekleştirilmektedir. Yarıyıl sonu sınavları dönem sonu not ortalamasını %70 oranında etkilemektedir.

Bütünleme Sınavı

Bütünleme sınavı da yarıyıl sonu sınavı gibi il sınav merkezlerinde yüz yüze gerçekleştirilmektedir. Bu sınavdan alınan puan yarıyıl sonu sınavı puanının yerine geçer ve dönem sonu not ortalamasını %70 oranında etkiler.

Tek Ders Sınavı

Açıköğretim Fakültesinde tek ders sınavı gerçekleştirilmektedir.

Değerlendirme Sistemi(Bağıl Değerlendirme Sistemi)

Bağıl Değerlendirme Sistemi (BDS); Öğrencinin başarı durumunun, birlikte ders aldığı diğer öğrencilerle beraber belirlendiği sistemdir. Bu değerlendirmede; dersi alan öğrencilerin yarıyıl/yıl içi ve yarıyıl/yılsonu sınavlarından aldıkları puanların istatistiksel sonuçları dikkate alınır. Bağıl değerlendirme bir başarı ölçme sistemi değil ölçme sonucunda elde edilen notları değerlendirme yöntemidir. Ölçme, öğrencilerin sınavlarda sorulan soruları hangi oranda doğru yanıtladıklarını (100 veya herhangi bir birim üzerinden) oransal olarak saptama ile ilgili işlemleri kapsar.

Yorum Yapın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi herhangi bir resmi kurumu temsil etmez. Sitedeki veriler bilgi verme amaçlıdır. Lütfen sorularınız için bizimle iletişime geçiniz

Copyright © 2016 Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgi Platformu

To Top